Az első világháború után, a húszas években nagy változások történtek a világban, így a divat fejlődésében is. A jazz zene kialakulásával sorra nyíltak a táncos lokálok, az emberek egyre többet jártak szórakozni, kikapcsolódni. A ruhákat úgy alkották meg, hogy könnyen lehessen bennük mozogni, táncolni, így szinte teljesen eltűnt a fűző a nők ruhatárából, emellett az öltözékek hossza is folyamatosan rövidült.
A harminas években a glamúr és a csillogás fellegvára, Hollywood diktálta a divatot. A sztárok elegáns, testhezálló selyem estélyikben sétáltak végig a vörös szőnyegen, emellett a szőrmék, a bundák is nagy népszerűségnek örvendtek, nem is beszélve a rengeteg ékszerről. Ezt a - már-már sablonos – divattrendet változtatta meg egy német származású színésznő, Marlene Dietrich megjelenése, aki saját, egyéni stílusával öltözködési forradalmat indított el a nők között. Stílusát a nagy divatházak máig követendő mintának tekintik.
Élete
Maria Magdalena Dietrich von Losch 1901-ben született Berlinben. Porosz rendőrtiszti családban nevelkedett, fiatalkorában hegedülni tanult, de az éneklés és a színjátszás is érdekelte. 1922-ban debütált a filmvásznon a "So Sind die Männer" című alkotásban. Kezdetben főleg színházi szerepei voltak, valamint némafilmekben játszott. A nagy áttörést a Josef von Sternberg által rendezett és 1930-ban forgatott "Kék Angyal" hozta el. Ezután megnyílt számára a nemzetközi karrier lehetősége, az amerikai Paramount Pictures filmstúdió rögtön szerződést is ajánlott neki. Ugyanebben az évben forgatta a Marokkó című filmet, színészi alakításáért pedig Oscar-díjra jelölték.
A) Marlene fiatalon B-C) A Kék Angyal plakátverziói
Mindeközben férjhez ment Rudolf Sieberhez, egy évre rá pedig megszületett egyetlen gyermeke, Maria. Ugyan 1924-től 1976-ig házasságban élt, mégsem mondható el róla, hogy hűséges típus volt. Szeretői között találunk énekeseket, színészeket, írókat, közéleti személyiségeket is. Frank Sinatra, Ernest Hemingway, Gary Cooper, a Kennedy-k csak pár név a sok közül. A férfiak mellett nőkkel is volt kapcsolata, például Mercedes de Acosta írónővel (aki Greta Garbo szeretője is volt egy darabig). 1940-47-ig együtt élt Jean Gabin-nel.
A francia színész hatására - aki aktívan részt vett a II. világháború francia ellenállásában – ő is tenni akart valamit a hitleri rezsim ellen. Már 1936-ban visszautasította Joseph Goebbels ajánlatát, mely szerint Németországban kellene filmet forgatnia, hiába kapott volna mindenben szabad kezet a munkálatok során. Később, a II. világháborúban a saját eszközeivel harcolt a náci ideológia ellen: az amerikai katonáknak énekelt a frontvonalhoz közel. A háború során tanúsított viselkedése miatt megkapta a civilek számára adható legmagasabb kitüntetést, valamint a francia Becsületrendet.
A-B-C-D) A világháború alatt az amerikai frontvonalak közelében énekelt
Az ötvenes évektől kezdve eltávolodott a mozi világától, helyette énekelt, korának egyik legjobban fizetett kabaréművésze lett. Utolsó filmjét 1979-ben forgatta, majd teljesen visszavonult párizsi lakásába, ahol 1992-ben halt meg, a diagnózis szerint szív-és veseelégtelenségben. Barátnője szerint azonban – aki egyben az ápolója is volt – Marlene Dietrich önkezűleg vetett véget életének, altatóval adagolta túl magát.
A-B) Marlene idősebb korában
Stílusa
Marlene Dietrich igazi forradalmár volt a maga korában. Ő volt az első híresség, akinek öltözködésében a nőies és a férfias jegyek ötvöződtek, ezzel kialakítva egy egészen egyedi, androgün stílust. Ruhatárából nem hiányozhattak a nadrágok, öltönyök, nyakkendők, kalapok. Igazi „femme fatale” volt, annak ellenére, hogy férfiruhákat hordott, mégis minden férfi odavolt érte. Ezt erotikus kisugárzásának, cigarettafüstbe burkolt, rejtélyes személyiségének köszönhette. Ugyanezt a maszkulin stílust képviselte abban az időben Greta Garbo és Coco Chanel is, akivel nagyon jó barátnők lettek a Párizsban töltött évek alatt.
Ha nem megszokott stílusában jelent meg, akkor is törekedett az egyediségre, a feltűnésre. Az ötvenes években egy Oscar-díjátadón nagy szenzációt keltett megjelenése. A színésznő egy testre simuló, magasnyakú fekete Dior estélyit viselt, amely az oldalán hosszan fel volt sliccelve, így a közönség szinte teljes egészében megcsodálhatta Marlene Dietrich lábait. Ha ez nem lett volna még elég, azzal is nagy feltűnést keltett, hogy – a hollywoodi sztároktól eltérően – az estélyen semmiféle ékszert nem viselt. Egy másik alkalommal megkérte Jean Louis-t (aki Marilyn Monroe tervezője is volt), hogy készítsen neki egy olyan ruhát, melyben úgy néz ki, mintha meztelen lenne. Az éjszakai klubok közönsége nagy lelkesedéssel fogadta az új fellépőruhát.
A-B-C-D) Dietrich megteremtette a modern, független nő stílusát
Azt, hogy rajta hagyta kézjegyét a divat világán mi sem bizonyítja jobban, mint hogy még 2010 környékén is sorra jelennek meg a maszkulin kreációk a kifutókon, a nők körében is nagy népszerűségnek örvendenek az öltönyök, nyakkendők és kalapok. Legutóbb a Dolce – Gabbana tervezőpárosának 2012-es téli kollekciójában fedezhetjük föl a hatását.
A-B) Férfias jegyek a női divat világában a kétezres években
Végezetül álljon itt egy idézet, melyben Marlene fogalmazza meg saját stílusát. Talán e pár sor segít abban, hogy jobban megértsük, miként lett egy német színésznőből a divat világára máig hatást gyakorló ikon.
„Egy ideálkép számára öltözködöm. Nem magamnak, nem a közönségnek, nem a divatnak, nem a férfiaknak. Mi ez az ideálkép? Halmaza mindannak, amit csak valaha eljátszottam.”
Forrás:
Wikipedia: Marlene Dietrich
http://hu.wikipedia.org/wiki/Marlene_Dietrich
A divatvilág legnagyobb női alakjai
http://divat.hu/cikk/A_divatvilag_legnagyobb_noi_alakjai_%E2%80%93_II__resz/2791
Fashion Icon - Marlene Dietrich
http://www.stylehop.com/fashion-blog/2009/04/21/fashion-icon-marlene-dietrich/
Képek: google
Szerző:
Mészáros Judit