Charles Mackay is megmondta már közel kétszáz éve, hogy “az emberek megőrülnek, ha tömegben vannak, aztán csak lassan és egyenként térnek újra észhez”. A 19. században élt költő, újságíró és író szavai ma is az igazság erejével csengenek, és ehhez elég csak az Alkonyat-filmek által generált hisztériára vagy az iPhone-sorbanállásra gondolni.
Tömegben gondolkodva az ember képes teljesen eszét veszíteni, és néha döbbenetes dolgokat produkálni. Ha nem is hasonlókban, de a történelem gazdag a vírusként terjedő hisztériákban, amik hirtelen jöttek és még gyorsabban vesztek bele a múlt homályába. Mi azonban nem felejtünk.
Íme néhány példa, amiről a mai napig nem tudni pontosan, hogy betegség vagy egyszerű pszichés zavar, tömeghisztéria állt-e a háttérben.
1. A középkori halálos táncmánia
1374-ben több Rajna-menti faluban furcsa esemény borzolta fel a kedélyeket: a choreomania, vagyis a táncőrület fertőzte meg az embereket, akik táncra perdültek az utcán egy mások által nem hallható zenére. Ezek az emberek alig aludtak és ettek, csak vonaglottak, míg véres-sebes lábuk már nem bírta a megerőltetést és össze nem estek.
A Rajna-menti táncőrület aztán eltűnt, de 1518-ban, Strasbourg-ban ismét visszatért, amikor egy Frau Troffea nevű asszonyság napokig ropta és 400 embert bírt rá a csatlakozásra alig egy hónap alatt.
Senki sem tudja pontosan, mi is történhetett, de történészek, pszichológusok és kutatók is megpróbálták már megfejteni a choreomaniát – kevés igazi sikerrel. Egyes elméletek szerint a táncoló emberek valamilyen szekta tagjai lehettek, ugyanakkor bizonyos források szerint a tagok nem úgy tűntek, mint akik mindenképp táncolni akartak volna.
John Walker, a Michigan állami egyetem kutatója szerint a táncőrület mögött valamifajta pszichés betegség, képzet állhat, amit megelőzött az éhezés, a termelés (mezőgazdaság) hanyatlása, a drámai áradások – azaz bibliai katasztrófák. Walter
szerint ezek a csapások sokakban bűntudatot ébresztett, még többen depressziósak voltak és féltek, ettől pedig egy furcsa, transzcendens állapotba kerültek
2. A tanganyikai nevetővírus
A South Parkba illő esemény állítólag egy viccel indult: a régi Tanganyika, mai Tanzánia területén 1962 januárjában 95 tanuló kapta el a nevetőbetegséget, emiatt pedig iskolájukat két hónapra be is kellett zárni. A leírások szerint a betegség megállíthatatlan nevetéssel kezdődött, ami később zavartsággá és üldözési mániává alakult, majd nem egyszer erőszakos viselkedéssel zárult.
Az iskola 159 tanulójából 95 fertőződött meg, és hiába szüntették be a tanítást, 10 nappal később a nevetőbetegség megjelent majd száz kilométerrel távolabb. A 14 iskolát érintő jelenség aztán egy nap eltűnt; ahogy jött, úgy veszett bele a homályba.
3. Koro
A korot egy kultúrspecifikus szindrómának tartják, és lényege az, hogy a beteg úgy hiszi, a külső nemi szervei visszahúzódnak, zsugorodnak vagy teljesen eltűnnek.
A pszichés eredetű betegséget Kínából eredeztetik, és bár többnyire Délkelet-Ázsiában találunk példákat rá, szerte a világon vannak nem-kínai betegek is, a múltban pedig voltak más kontinensen is járványok. Okozójának a pszichoszexuális konfliktusokat, a személyiségi tényezőket, a premorbid szexuális zavarokat, az impotenciát, a szexuális promiszkuitást és a maszturbáció miatt érzett bűntudatot tartják.
1967-ben Szingapúrban a sertéshúst próbálták összefüggésbe hozni a koro-fertőzéssel, miután a páciensek szerint sertéshús fogyasztása után jelentek meg a tünetek. 1976-ban Thaiföldön 350 esetet regisztráltak, amely később vissza-visszatért. 1982-ben még Indiába is átterjedt a fertőzés, amelyben leginkább az alacsonyabb társadalmi-gazdasági rétegek tagjai betegedtek meg.
A történelem során több másik kontinensen is felütötte a fejét a koro: Afrikában 1996 óta jelentenek járványokat. Az itteni áldozatok úgy tekintenek a betegségre, mint egyfajta lopásra, ahol nemi szerveiket akarják eltulajdonítani tőlük, ezért sokan úgy vélik, boszorkányság áll a dolog hátterében.
A járvány Nigériában és Kamerunban kezdődött, majd 1997-ben átterjedt több másik környező országra. Beninben és Cotonouban a tömeg megtámadott néhány embert, akiket péniszlopással vádoltak, és csak a biztonsági erők közbelépése teremtett rendet.
A koro 2003-ban Nyugat-Afrikában, Khartoumban, Szudánban és Gambiában is megbetegedéseket okozott, 2008-ban pedig a Kongói Demokratikus Köztársaságban is felbukkant.
Folytatás következik…
http://mustache.hu