A kezdetek
Norma Jeane Mortenson, vagy ahogyan mindenki ismeri: Marilyn Monroe 1926. június 1-jén született Los Angelesben. Családi problémái miatt gyermekkora nagy részét nevelőszülőknél vagy intézetekben töltötte. A kiegyensúlyozottabb élet reményében 16 évesen otthagyta az iskolát és hozzáment James Doughertyhez.
Karrierje 1944-ben kezdődött, amikor egy magyar származású fotós, André de Dienes modellt keresett készülő háborús plakátjához egy hadianyag gyárban. A művész elmondása szerint Norma Jeane szépségével kiragyogott a többi munkáslány közül, fehér hattyú volt társnőihez képest. A plakátnak nagy sikere lett. Norma Jeane az elkövetkezendő években címlapokon szerepelt, kisebb reklámokban tűnt fel, míg végül 1948-ban leszerződött a 20th Century Fox-hoz.
A-B) Még Norma Jeaneként André de Dienes kamerája előtt
Addigra már elvált a férjétől, aki nem volt hajlandó támogatni a karrierjét. Annak érdekében, hogy minél sikeresebb legyen a színészi pályán, nagy változásokon ment keresztül. Felvette a "buta szőke" karakterét, világosra festette barna haját és élénkvörös rúzst, valamint hatalmas műszempillákat is használt a csábító külső elérése érdekében. Ekkor vette fel a Marilyn Monroe művésznevet. Vezetéknevének anyja nevét (Monroe) választotta, a Marilyn keresztnév pedig a hangzás szempontjából illett hozzá. Így született meg Marilyn Monroe, a szőke ciklon, az igazi nagybetűs NŐ, aki karrierjét alapvetően erotikus kisugárzására alapozta.
Később megbánta ezt a változtatást, mert az emberek beskatulyázták, így egész hátralevő életében azzal küzdött, hogy ne csak a szexbombát lássák benne, hanem a tehetséges színésznőt is.
A siker útján
A hírnév sem váratott magára sokáig, az "Aszfaltdzsungel", valamint a "Niagara" meghozta számára a nemzetközi ismertséget. Sztárságának egyik csúcspontjaként 1953-ban az első Playboy magazin címlapján szerepelt, melynek hatására még népszerűbb lett a férfiak körében. 1954-ben hozzáment az ünnepelt baseball játékoshoz, Joe DiMaggiohoz. Házasságuk nem volt probléma mentes, mivel mindketten híres emberek voltak, folyamatosan a sajtó és a média célkeresztjében álltak, ami tönkretette a kapcsolatukat. Még abban az évben, 1954-ben elváltak.
A) A Niagara palkátja 1943 B) A Playboy címlapja 1953 C) Baseballsztár férjével, Joe DiMaggioval
A válása után depresszióba esett, melyre nemcsak sikertelen magánélete adott okot, hanem az is, hogy továbbra sem tudott kitörni a butuska szerepekből, nem tekintettek rá művészként. Úgy érezte, levegőváltozásra van szüksége és Hollywood helyett New Yorkot választotta ideiglenesen otthonának.
Megismerkedett Milton Greene fotóssal, aki később megalkotta a smink nélküli, kislányosabb "új Marilyn"-t. A New York-i dőszak alatt színészetet tanult, művészekkel barátkozott és kezdte úgy érezni, hogy valódi színésznőként tekintenek rá az emberek.
Itt ismerkedett meg harmadik férjével, a drámaíró Arthur Millerrel. Kapcsolatukat kezdettől fogva kikezdte a média, a "szépség és a szörnyeteg" párnak nevezték őket. Annak ellenére, hogy eltérő temperamentumuk miatt nem illettek össze, 1956-ban mégis egybekeltek. Mindketten gyermeket akartak, de Marilyn folyamatos vetélései miatt erre nem sok esély látszott. Ez az ok is közrejátszott abban, hogy öt év elteltével útjaik elváltak.
Az utolsó évek
Az 1961-es év mégsem volt sikertelen számára, mert sokévnyi várakozás után végre megkapta álmai szerepét a "Kallódó emberek" című drámában. Ez alkalommal Marilyn kamatoztatni tudta színészi képességeit, megmutatta a világnak, hogy nemcsak üresfejű szexszimbólum, hanem tehetséges színésznő is. Partnerei az akkori kor nagy sztárjai voltak, többek között Clark Gable és Montgomery Clift.
A) Marilyn és Arthur Miller drámaíró B) Clark Gable színészikonnal a Kallódó emberekben 1961-ben
Magánélete továbbra is a média kereszttüzében állt, John F. Kennedy elnökkel, illetve öccsével, Robert Kennedyvel is hírbe hozták, valószínűleg nem alaptalanul. Az amerikai elnök 45. születésnapján ugyanis Marilyn szerenádot adott Kennedynek. Az ominózus előadás után pletykák keringtek arról, hogy Marilyn gyönyörű Jean Louis estélyije alatt nem viselt semmit, megbotránkoztatva ezzel az elnök feleségét.
A) Marilyn 1961-ben B) "Happy Birthday Mr. President"
Mindez halála előtt három hónappal történt. 1962. augusztus 5-én Marilyn Monroe gyógyszertúladagolás következtében meghalt. Egyesek azt feltételezték, hogy gyilkosság áldozata lett, ez azonban nem bizonyított. Az viszont tény, hogy korai halála is közrejátszott abban, hogy valóságos mítosz szövődött alakja köré, szépsége és esendősége miatt emberek milliói szerették és szeretik most is, hiszen legendája a XXI. században is tovább él.
Marilyn és a divat
Marilyn Monroe divatra tett hatása elvitathatatlan. Gyakorlatilag bármit viselt, az kultikussá vált. Titka nemcsak abban rejlett, hogy minden jól állt az alakján, hanem abban is, hogy amikor a nagy, bővebb szoknyák voltak népszerűek, ő mégis inkább a szűkebb szabású ruhákat és nadrágokat preferálta, ezzel kialakítva egyéni stílusát. A divatban betöltött úttörő szerepe már 1952-ben megmutatkozott, amikor nagy botrányt okozott egy Miss America Parade felvonuláson. Marilyn ugyanis az akkori divattal és erkölccsel szembeszállva, egy köldökig kivágott ruhában jelent meg az ünnepségen (ez a kép szerepel az említett Playboy címlapon is).
De gondolhatunk a "Szőkék előnyben" című filmben felbukkanó William Travilla-féle arany estélyire is, amely Marilyn-nek is nagyon tetszett. A ruha sikere után elküldte meztelen naptárját a jelmezesnek azzal az üzenettel: "Ezentúl csak te öltöztess!". Travilla pedig tette a dolgát, két évvel később megalkotta a világ egyik leghíresebb öltözékét, a kis fehér ruhát, melyet Marilyn a "Hét év vágyakozás" forgatásán viselt. A New Yorki metróban játszódó jelentet (amit végül kivágtak a kész filmből) többször is fel kellett venni, mert az összecsődült tömeg minden alkalommal ujjongásban tört ki, mikor a szellőzőrácson álló Marilynnek fellibbent a ruhája. Úgy tudni, a tömeggel ellentétben akkori férjének, Joe DiMaggio-nak egyáltalán nem tetszett felesége ikonikus alakítása.
A) A Szőkék előnyben c. filmben B) A túl expresszívnek ítélt jelenet a Hét év vágyakozásból
C) A Van, aki forrón szereti hajó jelenetében
A "Van, aki forrón szereti"-ben hátul varrott harisnyában, tűsarkakon tipegve bűvölte el a nézőket. Ehhez kapcsolódik egyik híres mondása, miszerint: "Nem tudom, ki találta fel a magassarkút, de minden nő tartozik neki." Divatra tett hatását már életében is elismerték, amikor 1962-ben, hat héttel halála előtt fotósorozatot készített róla Bert Stern a Vogue számára. Később "The Last Sitting" néven kiadott egy 2500 képet tartalmazó könyvet tudósítva Marilyn utolsó fotózásáról.
Hatása gyakorlatilag az egész XX. században jelen volt, a XXI. században pedig csak tovább erősödött. Madonna stílusán erőteljesen érezni Marilyn iránti csodálatát. A Dolce & Gabbanna divatház is több alkalommal tisztelgett előtte úgy, hogy Lindsay Lohant és Scarlett Johanssont is beöltöztették Marilynnek. 2011-ben pedig a Dior egyik reklámjában is szerepet kapott.
A) Britney Spears, Madonna, Lindsay Lohan, Nicole Kidman és a többiek Marilyn nyomában B) Régi ikonok tűnnek fel a Dior legújabb kampányában
Forrás:
Wikipedia: Marilyn Monroe
http://hu.wikipedia.org/wiki/Marilyn_Monroe
Norman Mailer 1987. Marilyn. Corvina Kiadó. Budapest
Képek: google
www.bettyconfidential.com
Szerző:
Mészáros Judit